Szkoła Podstawowa w Lnianie od kilku lat współpracuje z Fundacją PGNiG w ramach programu „Być jak Ignacy”. Utworzono Koło Młodych Naukowców „Ignasie”. Od kilku lat prowadzone są zajęcia w oparciu o materiały przygotowane przez fundację. Zaczęliśmy od edycji „Odkrywamy bohaterów polskiej nauki!”
W trzeciej edycji programu fundacja zaprosiła w niezwykłą podróż z wybitnymi, polskimi naukowcami. Pierwszym z nich był Jan Szczepanik - wynalazca nazywany „polskim Edisonem”, autor kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków. Drugim - Kazimierz Funk – wybitny badacz i twórca nauki o witaminach. Kolejnym był, Marian Rejewski – kryptolog, który złamał kod Enigmy. Ostatni to Henryk Manguski – polski inżynier, który przyczynił się do powstania krótkofalówki. Każdemu z naukowców poświęciliśmy jeden blok tematyczny. Ponadto uczestnicy koła odwiedzili Bibliotekę w Bydgoszczy i obejrzeli wystawę poświęconą Marianowi Rejewskiemu. Podczas zajęć wykrywali witaminę C, zbudowali projektor i nauczyli się różnych szyfrów. Przeszli także escaperoompzrygotowany przez prowadzącą zajęcia.
W czwartej edycji „Zostań bohaterem nauki” uczniowie poznali czterech wybitnych naukowców: Stanisławę Adamowiczową, Jana Czochralskiego, Mieczysława Bekkera oraz Józefa Hofmanna. W ramach zajęć poznali sylwetki tych naukowców. Ponadto odwiedzili przychodnię lekarską i uczestniczyli w pogadance o higienie i szczepieniach. Mieli możliwość obserwowania gwiazd i planet podczas spotkania z zaprzyjaźnionym pasjonatem astronomii. Wykonali także papierowy model łazika.
W piątej edycji tematyka programu dotyczyła energii, ekologii, transportu i miast przyszłości oraz nowoczesnych technologii. Dodatkowo uczestnicy poznali kolejnych polskich naukowców: Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha. Zajęcia w tej edycji odbywały się online. Fundacja przygotowała wiele ciekawych prezentacji i ćwiczeń interaktywnych.
Obecna edycja nosi nazwę „Tajemnicze zniknięcie Ignacego”. Obejmuje ona 8 bloków tematycznych. Prowadzi nas śladami Ignacego Łukasiewicza. Pierwszy moduł to Polarne odkrycia – podróże badawcze i stacja badawcza. W trakcie zajęć skupimy się na podróżach badawczych i nawigacji. Dziś podróżowanie i odkrywanie świata stało się bardzo łatwe, ale nie zawsze tak było. Kiedyś ludzie musieli sobie radzić bez elektronicznych urządzeń oraz licznych środków transportu. Uczniowie poznają także wyjątkową postać — Henryka Arctowskiego. Drugi moduł to Podniebne osiągnięcia – stacja Wzdów. Podczas zajęć skupimy się na historii lotnictwa. Uczniowie poznają także wyjątkową postać - Adama Ostaszewskiego. Tematy kolejnych modułów poznamy wkrótce.
86-141 Lniano
Szkolna 13